جرمگیری ایمپلنت دندان چیست؟ بررسی نحوه انجام و مزایای آن

رعایت بهداشت دهان و دندان تأثیر بسزایی در حفظ کیفیت دندان ها و افزایش ماندگاری آنها دارد. علاوه بر این حفظ سلامت دهان و دندان از بروز هرگونه عفونت، التهاب و تورم جلوگیری می کند و بوی بد دهان را برطرف می سازد. این قاعده و قانون مهم در مورد ایمپلنت های دندانی نیز صدق می کند. بله، درست فهمیدید! ایمپلنت دندان نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد و رعایت یک سری نکات بهداشتی موجب حفظ کیفیت و ماندگاری آنها می شود. جرمگیری ایمپلنت دندان یکی از مهمترین و مؤثرترین روش ها برای رفع هرگونه پلاک، باکتری و تارتار از روی ایمپلنت است و تا حد زیادی از آسیب دیدگی تاج ایمپلنت جلوگیری می کند. به همین سبب در ادامه قصد داریم به بررسی مفهوم جرمگیری ایمپلنت دندان، نحوه انجام و مزایای آن بپردازیم.

جرمگیری ایمپلنت دندان چیست؟

به طور کلی مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و غرغره آب نمک از روش های ابتدایی و معمولی برای پاکسازی سطح لثه و فضای بین دندان ها است. اما باید توجه داشته باشید که این روش های متداول به هیچ عنوان نمی توانند باکتری، پلاک، تارتار و مواد غذایی باقیمانده را به طور کامل از بین ببرند.

از این رو با گذشت زمان شاهد تغییر رنگ روکش ایمپلنت و بهم ریختگی طرح لبخند خواهید بود. در این راستا برای جرمگیری ایمپلنت های دندانی از دستگاه تمیز کننده دندان (اسکلر) استفاده می شود و ضمن رفع انواع مواد غذایی، باکتری، پلاک و … از روی ایمپلنت، سطح آن صاف، شفاف و سفید می گردد. این روش در اصطلاح دندانپزشکی جرمگیری ایمپلنت دندان نامیده می شود و مزایای فراوانی دارد. بنابراین اگر ایمپلنت دندانی را جایگزین دندان های از دست رفته تان کرده اید، حتماً جرم گیری ایمپلنت را جدی بگیرید و این کار را به دندانپزشکان متخصص و با تجربه بسپارید.

اهمیت و ضرورت جرم گیری ایمپلنت دندان

با توجه به اینکه کیفیت و طول عمر ایمپلنت دندان با حفظ بهداشت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارد، می توان گفت جرمگیری ایمپلنت دندان اهمیت فراوانی دارد. به لحاظ اینکه طی فرآیند جرم گیری حفره بین دندان و سطح لثه به طور کامل پاکسازی می شود و احتمال رشد هرگونه میکروب، باکتری و پلاک به حداقل میزان ممکن می رسد.

علاوه بر این با جرم گیری سطح ایمپلنت دندان پاکسازی شده و سفید و براق می گردد. اما در مقابل اگر به این مورد مهم و اساسی توجه نکنید، پس از مدتی سطح ایمپلنت های دندانی تغییر رنگ داده و زرد می شود. از طرف دیگر احتمال بروز عفونت، التهاب لثه و لق شدن ایمپلنت بالا می رود. با این توصیف جرمگیری ایمپلنت های دندانی را جدی بگیرید و هر شش ماه یکبار جرم گیری را نزد دندانپزشک با تجربه و متخصص انجام دهید.